У Львові презентували проект унікального для України історико-культурного парку «Древній Звенигород»

У Львові презентували проект парку «Древній Звенигород». Це буде перший в Україні історико-культурний парк на території пам’ятки археології. Його створять у селі Звенигород, що за 25 км від Львова. Майже тисячоліття тому там було велике місто – одна з трьох перших княжих столиць українського Прикарпаття.

«Це буде парк, що поєднає у собі багато функції. З одного боку, ми робимо велику відпочинкову територію, куди зможуть приїздити туристи, а з іншого – продумуємо кожну деталь так, аби відвідувачі могли дізнатись якнайбільше інформації про княжі часи в Україні, а також про історію самого Звенигорода. Тож це буде і великий  навчальний та науковий центр», – розповіла одна з ініціаторок проекту створення парку, археологиня Наталя Войцещук.

«Створюючи парк, ми ставимо собі дві основні мети – збереження культурного шару пам’ятки археології та його консервація, а також представлення історії давнього столичного міста Звенигорода», – розповіла доктор історичних наук, багаторічна дослідниця Звенигорода, наукова керівниця проекту створення історико-культурного парку «Древній Звенигород» Віра Гупало.

Площа парку становитиме більш ніж 30 га. Основний акцент – на збереженні унікальної пам’ятки археології. Водночас парк зроблять комфортним для відвідувачів: нинішню центральну площу села перетворять на велику відпочинкову зону, а на території давнього городища створять мережу доріжок, підсвітять та ознакують основні елементи.

«Парк – це динамічний простір, який має стати місцем подорожі в минуле. Мандрівка розпочнеться з центральної площі села, де буде облаштовано громадський простір і великий дитячий майданчик. Звідси відвідувачі переходитимуть у простір минулого: потрапляючи на територію городища, вони зможуть подорожувати теренами давнього міста. Завдяки інформаційним стендам і мультимедійним засобам можна буде побачити не лише сучасні ландшафти, а й реконструкції видів давнього міста. Для нас дуже важливо, що наблизитися до давнього міста люди зможуть через сучасні технології, а не через відбудову споруд. Жодних будівельних робіт у розумінні заливання бетону та мурування з цегли в парку не буде. Матеріальні ж рештки будуть у музеї, де сформують добру експозицію. Саме ця подорож крізь простір і час стане основою парку «Древній Звенигород», – розповів кандидат історичних наук, архітектор проекту створення історико-культурного парку «Древній Звенигород» Василь Петрик.

Відтворити вигляд давнього міста, зокрема, вдасться завдяки паралельному проекту «Древній Звенигород: брендинг та промоція княжої столиці», який цього року отримав фінансування від Українського культурного фонду. У його рамках буде створено 3D-реконструкцію княжої столиці XI – першої половини XIII ст., яка дозволить уявити, як жили мешканці Звенигорода майже тисячоліття тому, а згодом стане частиною експозиції. Окрім цього, в рамках проекту відбудуться презентації парку у Львові, Києві, Одесі, Кракові та Варшаві. Усі новини можна буде відстежувати онлайн на сайті, а також на сторінках у соціальних мережах Facebook та Instagram.

Ініціатори створення парку сподіваються, що він буде актуальним передусім для львів’ян, але водночас зацікавить і туристів з усієї України та з-за кордону. За словами Василя Петрика, його створення має дати поштовх для низки проектів на території села Звенигород і сусідніх сіл – від науково-дослідних до туристичних.

Облаштування парку ініціативна група з його створення сподівається розпочати ще цього літа – щойно Кабінет Міністрів України виділить необхідне фінансування. За сприятливих погодних умов роботи триватимуть трохи довше ніж рік. Офіційне відкриття парку заплановане на 2020 рік. Фінансування створення парку відбуватиметься у рамках реалізації програми секторальної бюджетної підтримки ЄС. На це передбачено орієнтовно 12 млн грн. Замовником проекту є департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.