Древній Звенигород відтворили в 3D. Відео

У Львові презентували 3D-модель одного з найдавніших міст українського Прикарпаття – Звенигорода. Майже тисячоліття тому воно існувало неподалік нинішнього Львова – усього за 25 км. Відтворити його вигляд в XI-XIІI столітті вдалось завдяки співпраці археологів, архітекторів та візуалізаторів. 

За кілька місяців роботи фахівці створили тривимірну модель не лише княжого дитинця – найбільш укріпленої частини міста, де розташовувався палац, але й боярських кварталів, де жила знать, та частини пригородів. 

«Ми відтворили забудову на площі близько 25 га. Йдеться про територію, яка найбільше досліджена, і щодо забудови якої ми маємо доволі чіткі уявлення. Загалом же площа княжого Звенигорода з пригородами, за припущеннями археологів, могла сягати 140 га», – розповів доцент кафедри реставрації НУ «Львівська Політехніка» Василь Петрик.  

Вигляд міста вдалось відтворити опираючись на інформацію, яку отримали під час масштабних археологічних розкопок, що проводили у Звенигороді у 1950-1990-х роках. 

«Дуже легко намалювати фантазію, яка нічим не підкріплена, але виглядає дуже гарно. Проте дуже відповідально і складно створити науково обгрунтовану реконструкцію історичного міста», – розповів Василь Петрик. 

Презентована 3D-модель стала основою створення відеоекскурсії давнім Звенигородом. Вона розпочинається з часів ще до заснування міста і проводить глядача крізь XI ст – період заснування Звенигорода, ХІІ-ХІІІ ст – період його найбільшого розквіту, і до 1241 року – загибелі міста під навалою монголо-татар.  У ній можна побачити не лише вигляд княжої столиці з висоти пташиного польоту, але й «побувати» на давніх вуличках, у давньоруській церкві і навіть княжому палаці. 

3D-модель давнього Звенигорода створили в рамках проекту «Древній Звенигород: брендинг і промоція княжої столиці», який фінансово підтримав Український культурний фонд. 

У майбутньому вона буде основою для створення віртуальної екскурсії історичним містом у новому історико-культурному парку «Древній Звенигород», що облаштовують на місці пам’ятки археології. 

«Сучасні технології дозволять нам відтворити життя княжої столиці в деталях, оживити її і запросити відвідувачів у захопливу подорож. Розроблена 3D-модель нам дуже допоможе у цьому. Ми і далі працюватимемо з нею. Зокрема, маємо можливість деталізувати, як виглядала забудова боярського кварталу, створити окрему екскурсію сакральним Звенигородом чи князівським палацом», – говорить керівниця проекту створення парку Наталя Войцещук. 

Нагадаємо, 2018 року у селі Звенигород стартував проект облаштування першого в Україні історико-культурного парку на території пам’ятки археології національного значення. Проект переміг у конкурсі ініціатив регіонального розвитку, і на його реалізацію виділені кошти у рамках секторальної бюджетної підтримки ЄС. Офіційне відкриття парку заплановане на 2020 рік.